SİPARİŞ HATTI 0536 347 38 58

Arrow up
Arrow down

tüplü ceviz fidanları

Aşılı ceviz türlerinin dünyada yaygınlaşması ile çok kaliteli ve verimli ceviz hasadı elde edilmeye başlanmıştır. Normal bir ceviz uzun yıllarda meyve verdiği halde aşılı ceviz fidanları hemen ertesi yıl bile meyve verebilmektedir.

Aşılı ceviz fidanı türleri arasında ülkemizde en çok yetiştirilen ve ülkemizin toprak ve iklim koşullarına en çok uyum sağlayanlarını sizlere tanıttığımız bu yazımızda ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenleri aydınlatmaya çalışacağız.

açık köklü ceviz fidanı

Aşılı Ceviz Fidanı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Aşılı ceviz fidanı alırken alınan fidanların sertifikalı olması son derece önemlidir.
  • Fidanların hastalıklı olmaması gerekmektedir.
  • Gövde gelişimini tamamlamamış fidanlar satın alınmamalıdır.

Aşılı Ceviz Fidanları

Yerli Türler
Şebin : Kıyı bölgeleri hariç Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir. Tozlayıcısı Bilecik cevizidir. 10 metre aralıklarla dikilmesi gerekir.

Bilecik : Kıyı bölgeleri hariç Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir. ŞEbin ve Yalova cevizleri tozlayıcısıdır. 10 metre aralıklarla dikilmesi gerekir.

Yalova : Dik ve yayvan dallı bir tür olan Yalova ceviz Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir. 1, 3 ve 4 çeşitleri vardır. 10 metre aralıklarla dikilmesi gerekir.

Kaman-1 : Kıyı bölgeler hariç Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilir. İlkbahar geç donlarından etkilenmez. 10 metre aralıklarla dikilmesi gerekir. Tozlayıcıları Bilecik ve Şebin cevizleridir.

açık köklü ceviz fidanı

Yabancı Türler:
Chandler : Üstün verime sahip Amerikan menşeili bir türdür. 1200 metre yüksekliğe kadar dikilebilir. İlkbahar geç donlarından etkilenmez. Genç yaşlardayken bile ciddi verim alınabilir. Tozlayıcısı olan Franquette ile birlikte dikilmelidir. 10 Chandler için 1 adet tozlayıcı yeterlidir.

Fernor : Verimli bir Fransız menşeili türdür. 1800 metre rakıma kadar dikilebilir. İlkbahar ve sonbahar geç donlarından etkilenmez. Sık dikime uygundur. Tozlayıcıları Franquette ve Fernette’dir. Soğuk iklimlerde de verimli bir hasat sağlar.

Pedro : Fransız menşeili olan Pedro ceviz rakımı daha düşük yerler için uygundur. 1000 metre yüksekliğe kadar dikilebilir. Sık dikime uygun olan bu tür kendi kendini tozlayabilir.

Franquette : Fransız menşeili olan bu tür Chandler, Pedro ve Fernor türleri için tozlayıcı olarak dikilir. Dikine gelişen kuvvetli bir ağaçtır.

chandler

 

sarı sertifika

müşteri memnuniyeti

aynı gün kargo